DZIEŃ POWSZEDNI


Wybierz interesującą Cię godzinę:

7.30 I  8.30 I  9.30 I  11.00
13.30 I  15.00 I  19.30 I  00.00

Jeszcze nie tak dawno Jan Paweł II wstawał około godz. 5.30, a nawet jeszcze wcześniej. Zaraz po przebudzeniu krótko się gimnastykował, a następnie modlił się w samotności, często leżąc krzyżem przed ołtarzem. Dzisiaj wstaje nieco później, przed godziną 6.00.

7.30 Msza  < do góry >
Po porannej toalecie Papież rozpoczyna nowy dzień od modlitwy w swojej prywatnej kaplicy z polskimi siostrami sercankami, które prowadzą mu dom. O 7.30 Jan Paweł II odprawia mszę (dawniej o 6.00), w której bardzo często uczestniczą goście: dyplomaci, politycy, duchowni, ważne osobistości ze świata kultury i nauki, znajomi i przyjaciele Papieża. Wszystkim Ojciec Święty osobiście udziela komunii.

8.30 Śniadanie   < do góry >
Po mszy Jan Paweł II rozmawia z jej uczestnikami, niektórych zaprasza na śniadanie, innych na obiad. Nie robił tego żaden z jego poprzedników, gdyż dotąd papieże spożywali posiłki wyłącznie w obecności swoich sekretarzy.
Często wspólne posiłki mają charakter roboczy - Papież omawia ze swoimi gośćmi ważne sprawy, często zadaje pytania i uważnie słucha odpowiedzi. Zawsze takim spotkaniom - co podkreślają zgodnie wszyscy goście Papieża - towarzyszy miła, serdeczna atmosfera, stwarzana przez Gospodarza.

9.30 W gabinecie   < do góry >
Około 9.30 Jan Paweł II udaje się do swego gabinetu. Czyta dokumenty dostarczone mu przez Sekretariat Stanu, opracowuje listy i encykliki. Zazwyczaj dokumenty podpisuje czarnym piórem, ale pod encykliką, aktem papieskim najwyższej rangi, składa podpis piórem koloru złotego. Papież wprawdzie ma komputer, ale raczej go nie używa. Teksty pisze ręcznie, zawsze po polsku, po czym oddaje do tłumaczenia na włoski i inne języki. Tłumaczeniami zajmują się sekretarze, którzy podlegają biskupowi Dziwiszowi.
Sporo czasu zajmuje Papieżowi lektura codziennej prasy. Na jego biurku codziennie znajdują się gazety w języku włoskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i, oczywiście, polskim, gdyż Jan Paweł II zawsze jest bardzo zainteresowany tym, co dzieje się w jego Ojczyźnie. Papież w lekturze pogrąża się sam. Nie potrzebuje tłumacza, gdyż zna biegle osiem języków. Natomiast podczas zagranicznych pielgrzymek dla Papieża przygotowywany jest przegląd prasy. Na przykład podczas wizyt w Ojczyźnie taki przegląd w języku polskim i włoskim dla Jana Pawła II i jego świty opracowuje rano Katolicka Agencja Informacyjna. Mimo swoich ponad 80 lat do czytania i pisania Papież nie używa okularów.

11.00 Audiencje i spotkania   < do góry >
Zwykle o 11.00 zaczynają się prywatne audiencje i spotkania z gośćmi, które trwają w sumie dwie godziny.
Zdarza się, że jest ich ponad dziesięć jednego dnia. Papież przyjmuje wielkich tego świata - koronowane głowy, szefów państw oraz zwykłych wiernych. Bardzo często wśród gości są przedstawiciele innych religii, wyznań, a także niewierzący. Ojciec Święty dla wszystkich jest serdeczny i uprzejmy, co często powoduje, że goście otwierają się przed nim. Prezydent Czech Vacláv Havel wyznał po audiencji, że "wyspowiadał się" u Papieża, co oczywiście nie oznacza, że przystąpił do sakramentu, ale wiele mówi o atmosferze rozmowy z Janem Pawłem II.
Nawet jeśli w audiencji uczestniczy kilkadziesiąt osób, wszyscy mogą liczyć na uścisk dłoni Papieża i na krótką rozmowę. Mimo kłopotów z chodzeniem, Papież cierpliwie, bez żadnego grymasu na ustach obchodzi wokół obszerną przestrzeń swojej biblioteki, aby przywitać się z każdym uczestnikiem audiencji. Spotkanie kończy się zawsze wspólnym zdjęciem z Janem Pawłem II, które robi papieski fotograf Arturo Mari, chociaż czasem biskup Stanisław Dziwisz pozwala również pielgrzymom robić zdjęcia.
Przed obiadem Jan Paweł II przyjmuje także rzymskich kurialistów, najczęściej z urzędów wyspecjalizowanych w tematyce, którą akurat się zajmuje. Wolne od audiencji są tylko wtorki i niedziele, ale wówczas Papież spotyka się z teologami i przedstawicielami innych nauk. Wyjątkowym dniem jest środa, kiedy odbywa się audiencja generalna, czyli dla wszystkich pielgrzymów przybyłych z całego świata. Miejscem spotkania jest plac Świętego Piotra, a w razie niepogody wierni gromadzą się w Auli Pawła VI i bazylice Świętego Piotra. Pielgrzymi mają okazję jeszcze raz spotkać się z Papieżem w niedzielę w południe, na modlitwie Anioł Pański.

13.30 Obiad   < do góry >
Na godzinę 13.30 wyznaczony jest obiad, choć często z powodu przedłużających się audiencji Papież zasiada do stołu dużo później. Nie bez racji jeden z papieskich prałatów mawia: "Z Ojcem Świętym są dwie rzeczy niewiadome do ostatniej chwili - o której godzinie i z kim będzie jadł obiad". Przy tym posiłku jest zazwyczaj więcej zaproszonych osób niż na śniadaniu. Zazwyczj jest bardzo dużo gości z Polski. Dla przykładu - w drugiej połowie listopada 2000 roku, Jan Paweł II przyjął na obiedzie: Lecha Wałęsę, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Hannę Gronkiewicz-Waltz, Hannę Suchocką, Tadeusza Mazowieckiego i redaktorów: Marka Skwarnickiego i Stefana Wilkanowicza. Czy można się więc dziwić, że jest doskonale zorientowany w sytuacji w Ojczyźnie? Na obiedzie pojawiają się także współpracownicy Ojca Świętego, z którymi omawia on najbliższe plany. Dlatego obiad przedłuża się do 15.00.

15.00 Spacer i praca  < do góry >
Po obiedzie Jan Paweł II udaje się na 20-minutową sjestę. Następnie spaceruje z różańcem w ręku, na ogół samotnie, czasami w towarzystwie biskupa Dziwisza. Miejscem przechadzek są Ogrody Watykańskie, choć czasem Jan Paweł II zadowala się spacerem po tarasie swojej rezydencji, gdzie jest bardzo dużo zieleni. O Piusie XII mówiono, że kiedy wychodził na spacer, wszyscy robotnicy watykańscy usuwali mu się z drogi. Natomiast Jan Paweł II wprost przepada za kontaktami z ludźmi i rozmawia z napotykanymi po drodze pracownikami. Po spacerze Papież zabiera się znowu do intensywnej pracy, czasem robiąc krótkie przerwy na modlitwę lub spacer (kiedy miał więcej sił, pozwalał sobie na tylko jedną przerwę między godz. 17.15 a 17.45). Potem przegląda korespondencję, którą przygotowuje mu polska sercanka, siostra Eufrozyna, prowadząca sekretariat prywatny Jana Pawła II.
Na godzinę przed kolacją Papież omawia aktualne sprawy ze współpracownikami. W tym gronie pojawiają się między innymi szefowie najważniejszych watykańskich urzędów: Włoch, kardynał Angelo Sodano - "watykański premier", czyli Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, Niemiec, kardynał Joseph Ratzinger - watykański "stróż ortodoksji", czyli prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a do niedawna Murzyn z Beninu kardynał Bernardin Gantin - wówczas prefekt Kongregacji do spraw Biskupów.

19.30 Kolacja   < do góry >
Kolacja w domu papieskim jest o godzinie 19.30. Również i tego posiłku Papież nie spożywa sam. Gdy dzieje się coś ważnego na świecie, Ojciec Święty ogląda włoski dziennik telewizyjny. Po kolacji wraca do swego gabinetu, gdzie studiuje dokumenty kościelne, odpisuje na najważniejsze listy i przygotowuje przemówienia na audiencje, które mają się odbyć następnego dnia.

Przed północą - sen  < do góry >
Po wieczornej modlitwie Papież udaje się na spoczynek, zazwyczaj między 23.00 a 23.40. Światła w sypialni papieskiej gasną przed północą. Ten rozkład dnia zmienia się, gdy Papież wyjeżdża do letniej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie więcej czasu poświęca na wypoczynek i nie ma oficjalnych spotkań. Jeszcze inaczej - co oczywiste - wygląda to podczas zagranicznych pielgrzymek, kiedy Papież zajęty jest bardziej niż w Watykanie.
Nie można także zapomnieć, że Jan Paweł II, choć jest głową Kościoła rzymskokatolickiego, wykonuje takie czynności jak każdy ksiądz. Codziennie odprawia mszę, udziela komunii, czasem chrzci i udziela ślubów, a w każdy Wielki Piątek zasiada do konfesjonału w bazylice św. Piotra i spowiada.


Materiały pochodzą ze strony: www.muzeumwspomnien.pl/index.php

Powrót do >>> Strona Główna


© 2003 Jasiek Knigawka